Laboratoř přenosové techniky (710)

  • Laboratoř přenosové techniky obsahuje funkční vzorky digitálních přenosových systémů: 10 muldexů SDH, linkový systém DWDM, Ethernet přepínače s porty 10 Gbit/s, přístupový multiplexor (DSLAM) ADSL2+ a VDSL2, koncová zařízení SHDSL, ADSL2+, VDSL2, pasivní optické sítě EPON a GPON, linkové systémy optické i metalické s návazností na metalické a optické přenosové cesty.
  • Příslušné přístrojové vybavení pak umožňuje ověřování nastavovacích a testovacích postupů i kontrolu přenosových parametrů, monitorování a dálkové řízení. K dispozici je např. obvodový analyzátor, analyzátory PCM30/32, měřiče chybovosti, analyzátor SDH/PDH 2 Mbit/s až 10 Gbit/s, analyzátor ADSL/VDSL, měřič účastnických přípojek TDR, analyzátor Ethernet/IP 10 Mbit/s až 10 Gbit/s. Laboratoř je interním rozvodem spojena s dalšími katedrovými laboratořemi, takže lze vyučovat i v návaznosti na další systémy elektronických komunikací.
  • Laboratoř prošla v roce 2002 celkovou rekonstrukcí, následně byla doplněna optickými rozvody v roce 2011 a průběžně je doplňována měřicí a diagnostická technika a aktualizovány přenosové systémy na nové verze.